Arbeitslodgeld

Witam, opisze krótko moja sytuacje. Mieszkam w Niemczech od ponad 3 lat i byłam stałe zatrudnione przez trzy lata. Jednak teraz jestem bezrobotna od 1 stycznia. Oczywiście zameldowałam się do Arbeitsamtu. Oni chcą żebym jak najszybciej poszła do pracy obojętnie jakiej. Ja jednak chciałabym zacząć Ausbildung we wrześniu, oczywiście oni mi w tym nie pomaga i tez nie finansują kursów niemieckiego, mój poziom to B1 aktualnie. Na Ausbildung potrzebne jest B2. Staram się o Arbeitslosgeld. Moje pytanie jest takie, czy jeżeli pójdę na kurs dzienny w godzinach 9-13, przez co nie będę mogła pracować czy będzie należeć mi się Arbeitslosgeld, czy będą kazali mi zrezygnować z kursu na rzecz pracy ? I jeżeli będę uczestniczyć w tym kursie i pracować na minijob czy wtedy tez będę mogła dostawać Arbeitslosgeld ?

2018-01-10 07:06:52

Natalia


Odpowiedzi:

 

RE:Arbeitslodgeld

Oczywiscie przysluguje Ci Arbeitslosengeld, takze w trakcie kursow , dalszego ksztalcenia. Do tego dochodzi dodatek kwoty kosztow podrozy , za ktore placi Arbeitsamt. tzn: ta kwote dostajesz co miesiac na konto. Z kursu zawsze mozesz zrezygnowac na rzecz pracy, wszystkie poczynania trzeba meldowac Agentur für Arbeit. Co do mini job: kwota wolna zeby dorobic 165 €, reszta jest wliczana na AGL 1. Nalezy przeczytac do do obowiazkow i przepisow w Twojej sytuacji. Po chyba 3 miesiacach mozesz starac sie o zmiany zawodu, poglebic kwalifikacje itd. to musi byc uzasadnione np: nie mozesz dalej pracowac w tym zawodzie, problemy zdrowotne. Najlepiej prosic o porade w Agenturze . Zycze powodzenia. Wieslaw.2018.06.14.

2018-06-14 09:57:08

Arbeitslosengeld


Zapisz się na powiadomienia o nowych postach w tym wąteku przez email


Dodaj odpowiedź

*
*
(Twój email nie zostanie pokazany.)
*
Kontakt