choroba na okresie próbnym- co dalej

Witam, znalazłam się w wyjątkowej sytuacji. Pracuję w Niemczech od 3 lat- umowa o pracę z ubezpieczeniem. Z dnia na dzień przeszłam do innej firmy, nowa praca, umowa stała , w tym 6 mcy okres próbny z zachowaniem 2 tygodniowego wypowiedzenia. W trzecim miesiacu pracy, przydarzył mi sie wypadek z okiem, byłąm operowana. Jestem obeniw na zwonieniu lekarskim. I tak będzie min.2-3 mce albo dłużej. Problem w tym, że p takiej operacji przez wiele m-cy, lat nie mogę dżwigać i ciężko pracować fizycznie. Mój powrót do pracy jest pod znakiem zapytania, ze względu na wysiłek fizyczny. Czy pracodawca może mnie zwolnić ? Co wtedy mam zrobic, co z chorobowym ? Czy może mnie przennieśc do innej pracy, Może, ale nie musi ? Jakie jest dla mnie korzystne rozwiązanie. Zarejestrować się wtedy w urzędzie pracy ?????Nie znam przepisów....Prosze o pomoc.

2018-05-11 12:18:35

EWA


Odpowiedzi:

 

RE:choroba na okresie próbnym- co dalej

podczas choribowego cie nie zwolni

2018-05-20 07:29:45

arek

 

RE:choroba na okresie próbnym- co dalej

Hallo!. To troche skomplikowane. Wypadek podczas pracy jest szczegolnie traktowany. Musi byc zameldowany przez pracodawce oraz lekarza do odpowiedniego "Berufsgenossenschaft" - Stowarzyszenie albo Zwiazki zawodowe po polsku. Jesli choraba trwa dluzej i masz nadal problemy ze zdrowiem te Zwiazki reguluja wszystko zwiazane z z twoja choroba. Twoj pracodawca jest zobowiazany placic Ci przez 6 tygodni.Reszte przejmuje Kassa Chorych przez nastepne 72 tygodnie - jesli nadal sa problemy i nie mozesz pracowac. Twoj pracodawca moze Cie zwolnic, moze tez dac Ci inna prace- zalezy jakim jest szefem. Wazne jest ze moze masz wieksze straty na zdrowiu po tym wypadku i jak nadal jestes na chorobawym ponad pol roku to moze przysluguje Ci renta - od 20% uszczerbku na zdrowiu /trwale uszkodzenie itd..../ To niestety dluga droga , ale kto wie moze sie oplacac. Do Arbeite-amtu idziesz jesli dostalas wypowiedzenie pracy i jestes zdrowa. Trzeba zameldowac sie pare dni wczesniej wzgledem wszelkich dokumetow, ktore musicz wypelnic, a takze twoj pracodawca . to tyle krotko, zycze powodzenia.

2018-06-09 10:23:13

choroba na okresie probnym -co dalej


Zapisz się na powiadomienia o nowych postach w tym wąteku przez email


Dodaj odpowiedź

*
*
(Twój email nie zostanie pokazany.)
*
Kontakt