Język!

Witam, potrzebuję pomocy! Jestem studentką filologii polskiej i piszę właśnie licencjat o mieszaniu się języków u dzieci dwujęzycznych w rodzinach polsko-niemieckich. Jeżeli, ktoś z Państwa miał by w otoczeniu właśnie takie dziecko, prosiłabym aby napisał w jaki sposób mieszają się u niego języki. Ostatnio dostałam mail od Pani z Bremen, która opisała mi potyczki językowe swojego dziecka. Jest to dla mnie świetny materiał do pracy. Dzieci tworzą takie wyrazy jak możliwośćkeit, zutanken- zatankować, posmarieren. Proszę o wasze przykłady!

2014-02-04 00:00:00


Odpowiedzi:

 

RE:Język!

Borowac - wiercic

2014-02-04 00:00:00

 

RE:Język!

Nie umiałabym tego lepiej wyeklerowac

2014-02-06 00:00:00

ÜbaHn

 

RE:Język!

Świetne! Dziękuję bardzo i czekam na więcej!

2014-02-06 00:00:00

 

RE:Język!

Witam,

jestem absolwentka germanistyki w Polsce i obecnie robie Ausbildung jako Erzieher i mam praktyki w przedszkolu. Prosze podac mi dokladne informacje, ktore chce Pani uzyskac. Chetnie pomoge :)

2014-02-09 00:00:00

Alex

 

RE:Język!

Piszę pracę licencjacką na temat melanżu językowego u dzieci dwujęzycznych. Zajmuję się interferencjami językowymi i kontaminacjami (głównie słowotwórczymi), a także zmianami fonetycznymi. Potrzebuję przykładów, w których u dzieci zachodzi mieszanie języków. Łączenie np formantu polskiego z rdzeniem niemieckim, lub odwrotnie. Niektóre dzieci z rodzin polsko-niemieckich mówią zatanken, jako zatankować, w ogóle nie występuje u nich słowo samochód, tylko auto, bądź tworzą takie wyrazy jak posmarieren, możliwoskeit, burnstein, zamieniają głoski. Często robią to z wygody, bo gdy dobrze opanowane mają 2 języki, a np matka jest Polką, ojciec Niemcem i podczas rozmowy po polsku z mamą powiedzą posmarieren świadczy o tym że formant ować jest dla nich trudny, lub zbyt długi. Gdy rozmawia dziecko z ojcem- Niemcem i zapyta Was szpirst du? Świadczy o tym, że dziecko zapomniało lub nie wie, bądź też w jęz. niemiecki szperać jest za długim lub za trudnym słowem. Potrzebuję tego typu przykładów.

2014-02-09 00:00:00

 

RE:Język!

Słyszałam ale u dorosłych:
'zabewerbwalas sie'

2014-02-18 00:00:00

Kasia

 

RE:Język!

Chetnie co???????

2014-03-02 00:00:00

HANS!


Zapisz się na powiadomienia o nowych postach w tym wąteku przez email


Dodaj odpowiedź

*
*
(Twój email nie zostanie pokazany.)
*
Kontakt