pomocy...

Witam. Wszędzie szukam w internecie i nie mogę się doszukać, może ktoś tutaj mi pomoże. Pracuje w niemczech od roku z 3 tyg przerwa. aktualnie Brandenburgia. Przebywam tutaj sam, ale w sierpniu spodziewamy się dziecka. Chciałbym w Niemczech zamieszkać razem. Dziewczyna posiada w Polsce umowe o prace, opłacane skladki. Stąd moje pytania. Co musze zrobić, gdzie się udac aby to wszystko miało ręce i nogi. Nigdy nie pracowala i nie pracuje w Niemczech. Chodzi o ubezpieczenie, opiekę zdrowotna, i jeśli się uda to w poźniejszym czasie jakieś socjale.
Bede wdzięczny za każdą pomoc. odpowiedz, porade. Pozdrawiam Daniel

2015-01-14 00:00:00


Odpowiedzi:

 

RE: pomocy...

Ubezpieczyć możesz pod sobą żonę i dziecko. Jak? Idziesz do swojej ubezpieczalni (AOK, DAK itd...) i mówisz że chcesz ubezpieczyć pod sobą żonę i dziecko. W moim przypadku to było za darmo. Jeżeli chodzi o opiekę zdrowotną to jest ona na wysokim poziomie (według mnie) lekarstwa szczepienia i jakiekolwiek badania dla dziecka masz za darmo. Jest również położna dla żony przez 2 miesiące (przynajmniej moja żona tak miała). A jeżeli o pieniądze i social to jest tak że nie ważne gdzie dziecko jest urodzone dostaniesz 184 € (Kindergeld do 18 roku albo jak sie uczy do 25 lub 26 roku) i jest coś takiego że jak twoja żona nie pracowała w Niemczech to może się starać o Elterngeld tzn 300 € miesiecznie przez rok. A później 150 € przez kolejny rok. A socjal wygląda tak że jeżeli bedziesz za mało zarabiał (nie wiem ile to jest za mało) to Arbeizamt albo Jobbzenter doplaci tobie do mieszkania i czasami da na jedzenie.

2015-01-16 00:00:00


Zapisz się na powiadomienia o nowych postach w tym wąteku przez email


Dodaj odpowiedź

*
*
(Twój email nie zostanie pokazany.)
*
Kontakt